Van’da Zernaki Tepe’de burç temeli gün yüzüne çıkarıldı

 Van’da Zernaki Tepe’de burç temeli gün yüzüne çıkarıldı
Okunuyor Van’da Zernaki Tepe’de burç temeli gün yüzüne çıkarıldı

Yukarı Işıklı Mahallesi’ndeki Zernaki Tepe’de yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğa ve 1,5 kilometre genişliğe sahip alanda Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.

Van Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu’nun danışmanlığında yürütülen kazılara, Erciş Kaymakamlığı ve Erciş Belediyesi de destek veriyor.

Yeni küp bulundu

Daha önce Aramice kitabeler, seramik parçaları, 4 metre genişlik ve 6 metre yüksekliğinde sur ile kırlangıç sistemiyle depreme dayanıklı hale getirilen duvarların ortaya çıkarıldığı ızgara planlı antik kent kalıntısında şimdi de burç (kale duvarlarından daha yüksek, yuvarlak, dört köşe veya çok köşeli kale çıkıntısı) temeli ile küp bulundu.


Koruma altına alındı

“Bizim açımızdan önemli bir çalışma oldu”

Kazılarda tespit edilen Aramice kitabelerin çözümlenmesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini anlatan Çavuşoğlu, “Bu yıl yaptığımız çalışmalarda kaledeki surların kalınlığını tespit etmiş olduk. Bu, bizim açımızdan çok önemliydi. Surların kalınlığının 4 metre 25 santimetre olduğunu belirledik. Önemli olan başka bir husus ise hem dıştan hem de içten taş kaplamalı olarak dizayn edilmesiydi. Genelde surun iç kısımları sade bırakılırdı ama burada hem içten hem de dıştan yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan bazalt taşı getirilerek burada ikili taş kullanılmıştı. Bunlar önemli tespitler arasında yer alıyordu” diye konuştu.

“Tahrip edilmiş bir yerdi”

AA’da yer alan habere göre; Çavuşoğlu; “Burası tahrip edilmiş bir yerdi. Burada bizim için önemli olan husus, seramik parçalarının dönemi hakkında da bize bilgi vermesi. Bu seramikler daha net bilgiler edinmemizi sağlayacak özeliklere sahip. Yaklaşık 50 santimetre yüksekliğinde bir küp bulmuş olduk. Aramice kitabeler, özelikle Doğu Anadolu Bölgesinin tarihinin yeniden yazılmasına vesile olacak türden buluntular. Bunlar bizi oldukça heyecanlandırıyor. Burcun üst kısmı yıkılmış ve temel kısmı kalmıştı. Burada çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın