Pazarkuleli Meryem

 Pazarkuleli Meryem
Okunuyor Pazarkuleli Meryem

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Türkiye’de ise sığınmacı sayısı yaklaşık 4 milyon oldu. Bu milyonlarca insanın arasında en büyük mağduriyeti savaştan habersiz çocuklar yaşıyor. Kimileri, göç yollarında aileleriyle perişan olurken, kimileri de vatanını görmeden başka ülkelerde dünyaya gözlerini açıyor. O çocuklardan biri de 15 aylık Afgan Meryem. Meryem’in hikayesi Edirne’de Pazarkule Sınır Kapısı’nda başladı. Meryem’in annesi Marina Azizi (38), 2016’da eşi ve 4 çocuğuyla Afganistan’dan göç yollarına koyuldu. Önce Ağrı’ya, Elazığ’a giden aile, burada da deprem gerçeği ile tanıştı. Borçla kiraladikları ev, depremde yerle bir oldu. Aile iki ay çadırda kaldı.

‘Çocuklarım için’

Elazığ’dan ayrılıp Konya’ya taşınan aile, 2020 Şubat sonunda sınır kapılarının açıldığı söylentileri üzerine, Edirne’nin yolunu tuttu. O dönem sekiz aylık hamile Marina, “Evet, o halde Pazarkule’ye gitmem bir cesaretti. Borç alıp gitmiştik” dedi. Edirne’de sınırda bekleyişlerinin 25’inci gününde Marina fenalaşınca hastaneye kaldırıldı ve burada kızı Meryem’i dünyaya getirdi. “Doğumdan sonra iki gün daha Pazarkule’de kaldık ama sonra döndük” diyen Marina Azizi, “Ben çocuklarımın geleceği için gitmek istiyorum. O yüzden sınır açık olsa yine giderim. Kızım Meryem’in doktor ya da hakim olmasını istiyorum. Benim dileğim ailemle birlikte olmak, çocuklarımın başında olabilmek. Onlara hep destek olmak istiyorum. Paramız olsun olmasın ama anne, baba şefkati gösterebilsinler. Bizim amacımız her koşulda çocuklarımıza destek olabilmek” diye konuştu.

‘Unutulmaz anlardan biriydi’

SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak ise Milliyet’e Dünya Mülteciler Günü’ne dair şunları söyledi: “Her sığınmacının ayrı bir hikayesi var. Meryem’in doğumu Pazarkule’nin en unutulmaz anlarındadı. Arkadaşlarımız doğumun başladığını fark edince, hemen harekete geçildi ve Meryem bebek sağlıklı bir biçimde gözlerini dünyaya açtı. Aile, Konya’ya geri dönünce de SGDDASAM olarak kendilerine destek sunmaya devam ettik.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın